Se afișează postările cu eticheta decembrie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta decembrie. Afișați toate postările

vineri, 20 decembrie 2019

Debutul autobuzelor BMC Procity 12: de la galateni, pentru galateni

Au sosit in decembrie si au fost introduse la trasee in aceeasi luna: este vorba despre cele 40 de autobuze BMC Procity 12 cu care s-a innoit parcul auto al Transurb S.A.

Apreciez achizitia autobuzelor noi si sper ca acestea sa-si dovedeasca fiabilitatea precum si conditia tehnica promise de fabricant. De asemenea, este un pas important spre ceea ce ar trebui sa insemne un transport modern in orasul Galati. Mai sunt multe lucruri de reglat catre acest transport si sper ca, odata cu trecerea timpului, aceste reglaje sa fie realizate intr-un mod eficient, corespunzator. 

Debutul acestor autobuze s-a realizat pe majoritatea traseelor locale, insa nu ca in anul 2008, cand autobuzele MAZ 203 au deservit in totalitate anumite trasee. Nu. De aceasta data, noile achizitii au deservit rutele alaturi de veteranii motorizati ai Autobazei 1, in mod mixt. 

Din cele 40 de autobuze, mai bine de trei sferturi au iesit in aceasta dimineata pentru a-si cunoaste publicul calator. Desi se anunta initial ca vor iesi doar jumatate, iata ca s-au facut eforturi pentru un debut masiv.  

Daca midibuzele Karsan au fost o alegere eronata, autobuzele BMC aduc o bila alba, repet, cu conditia sa-si demonstreze fiabilitatea precum si pregatirea tehnica pe care fabricantul si-a luat angajamentul sa le ofere. 

Foto 1, 2: cu cateva ore inainte de debut



marți, 3 decembrie 2019

Marele haos din transportul public galatean

Modificarile implementate de Primaria Municipiului Galati si Transurb S.A. in urma Hotararii de Consiliu Local incep sa se dovedeasca a fi un esec din toate punctele de vedere. 

In primul rand, repartizarea Karsan-elor pe unele trasee, aspect ce s-a dovedit - asa cum am anticipat in postarile anterioare - nepotrivit pentru fluxul de calatori. ACEST LUCRU NU S-AR FI INTAMPLAT DACA ALESII LOCALI AR FI OPTAT PENTRU MIDIBUZE MAI SPATIOASE. ASA SE INTAMPLA CAND NU AI HABAR DE CEEA CE INSEAMNA TRANSPORT PUBLIC LOCAL IAR MONITORIZARILE FLUXULUI DE CALATORI SE FAC PARTIAL SI DOAR IN ANUMITE LOCATII. 

In al doilea rand, modificarea itinerariilor unor trasee, care nu vin in sprijinul calatorilor. Ma refer aici la scurtarea traseului 27, care acum nu mai intoarce in Bariera Traian ci ajunge doar pana la intersectia strazilor Domneasca cu Garii. 

In al treilea rand, LIPSA ACUTA DE INFORMARE A CALATORILOR CU PRIVIRE LA MODIFICARILE IMPLEMENTATE. S-a anuntat in presa si pe facebook, intr-un mod subtirel... NISTE PLIANTE INFORMATIVE SAU MATERIALE DISTRIBUITE MACAR LA CABINELE DE BILETE SI-N TERMINALELE TRASEELOR AR FI CONTRIBUIT POZITIV LA INFORMAREA CALATORILOR. 

In al patrulea rand, graficele din statii nu sunt actualizate. Si nici hartile afisate in statii. Daca s-a implementat acest mod de informare CARE - IN SPERANTA CA SUNTETI CONSTIENTI - VA AVEA TANGENTA CU INTRODUCEREA SISTEMULUI INFORMATIV CE VA FI VALID ODATA CU E-TICKETING-UL, CONTINUATI-L IN MOD CORESPUNZATOR!

In al cincilea rand, de cand Transurb S.A. a devenit unic operator in orasul Galati (9 mai 2016) si pana in prezent, SE FAC APROAPE LUNAR MODIFICARI LA TRASEE! Uite asa tampiti calatorii! O luna se merge intr-un fel, in urmatoarea luna apar modificari care - conform a ceea ce scriam mai sus - nu sunt nici actualizate, nici anuntate in mod eficient. La drept vorbind, cred ca Galati-ul este singurul oras unde modificarile programului de transport public local apar si se implementeaza pe banda rulanta! Adica astia sunt PROFESIONISTII de care beneficiaza Galatiul si care de mai bine de trei ani nu gasesc o varianta coerenta care sa fie cat mai eficienta cu putinta pentru cei ce apeleaza la transportul public local. Va amintesc ca ASA CEVA nu a EXISTAT pana pe 9 mai 2016 in istoria transportului de persoane galatean!

In al saselea rand, la carma Transurb-ului se afla un director dornic de promovare, care aproba si se implica in lucruri frumoase dar uita lucruri esentiale. CU CE ECHIPA DEFILATI ACUM, DOMNULE CADINOIU, SI CUM JUSTIFICATI HAOSUL ACTUAL DIN CIRCUITUL DE TRANSPORT PUBLIC LOCAL?! SPUNEATI, INTR-O FILMARE DE PROMOVARE A TRANSURB-ULUI, FRUMOS REALIZATA - RECUNOSC - CA TRANSPORTUL ASTA INTRA IN NORMALITATE. SI ATI TOT VORBIT DE CEA "NORMALITATE" DE MULTE ORI, FIE CA UN TIC, FIE CA UN MOTTO. EU VA INTREB: "ESTE NORMALITATE CEEA CE SE INTAMPLA IN TRANSPORTUL PUBLIC LOCAL CE SE DESFASOARA IN ACESTE ZILE?!" Au fost alti directori care au stiut cum sa lupte pentru un program cat mai eficient in raport cu vremurile la care s-au aflat la carma I.J.T.L.-ului / R.A.T.U.- ului/ Transurb-ului,  oameni care au preferat sa nu iasa in evidenta pentru ceea ce au facut. Oameni modesti pe care multi nu-i cunosc. 

Dar mergem inainte... Si sper, alaturi de calatori precum si de alte persoane pricepute si ambitioase care lucreaza la Transurb S.A., ca "dupa ploaie vine si soare deasupra... strazilor din Galati"...



joi, 21 decembrie 2017

Cele 14 raze de turcoaz ale lui decembrie

După perioada de rodaj şi pregătirea corespunzătoare a conducătorilor auto, a venit şi ziua în care troleibuzele Skoda 26 Tr au debutat în serviciul de transport public local.

Astăzi, de la ora 12, traseele 102 (Micro 19 – Parc C.F.R.) şi 104 (Ţiglina III – Parc C.F.R.) au fost deservite de 10 troleibuze Skoda. Oficialităţile locale, alături de primarul Muncipiului Galaţi, Ionuţ Pucheanu, s-au deplasat – alături de călători – cu primul troleibuz (1684) care a rulat pe itinerariul Micro 19 – Parc C.F.R.

Administraţia locală, cu susţinerea şi implicarea profesioniştilor de la Autobaza 1, şi-a respectat promisiunea: „cele 14 turcoaze” au ieşit în slujba călătorilor înainte de Sărbătorile de Crăciun. Alături de toţi cei care s-au implicat şi au pus suflet în acest nou episod din povestea transportului public urban, doresc noilor achiziţii precum şi titularilor lor, spor în activitate şi drumuri sigure!









sâmbătă, 9 decembrie 2017

O nouă generaţie, un nou debut

Şi iată că a venit şi ziua în care troleibuzele Skoda Solaris, recent achiziţionate, au început să iasă în „Probe” în circuitul de transport public electric. Astăzi, de dimineaţă, au debutat primele şase troleibuze pe itinerariul traseului 102 (Micro 19 – Parc C.F.R.).







vineri, 30 decembrie 2016

Spirit de Sărbătoare

O parte dintre conducătorii auto ai societăţii noastre de transport local au adus spiritul Sărbătorilor şi la... locul de muncă. Da, sunt din rândul celor ce au credinţă şi speranţă în suflet, ce-şi îndeplinesc mereu sarcinile cu responsabilitate, sunt înţelegători şi totodată prietenoşi cu călătorii lor.



marți, 20 decembrie 2016

Care vor fi... Renii Motorizaţi ai Moşului?!

Asociaţia Centrul de Iniţiativă Comunitară Galaţi respectă tradiţia Sărbătorilor de Iarnă şi alături de S.C. Transurb S.A., IML Motoare, Cofetăria Dana, Mon Caprice, MaxBet, Prosim renaşte Crăciunul!

Este acea reuniune de basm care aduce mereu fericire în sufletele celor mici! Anul acesta, societatea noastră de transport local va pune la dispoziţie două autobuze care vineri, 23 decembrie, vor circula pe itinerariul traseului 102, între orele 10:30 şi 19:00.

Alături de organizatori şi colaboratori, am început deja pregătirile necesare: primul ales, „renulDDB a ieşit de astăzi la trasee pentru a anunţa Sosirea Moşului...




         Cel de-al doilea „ren” este Berkhof-ul YMY:


duminică, 22 decembrie 2013

Azi, Moșul a ales Galațiul!

Copiii cuminți și silitori au avut astăzi ocazia să se întâlnească, să discute și să fie premiați de Moș Crăciun! Bătrânul bărbos, cu costum și scufie roșie, și-a lăsat sania de nouă reni putere la periferia urbei noastre și a apelat la unul dintre autobuzele Den Oudsten, deținute de societatea de transport local.
Inițiativa aparține Centrului de Inițiativă Comunitară Galați care împreună cu sponsorul principal, IML Motoare și cu susținerea Transurb S.A. a reușit să ofere o duminică de neuitat prichindeilor noștri.
Moșul și-a făcut apariția în terminalul din Micro 19 cu puțin după ora 10; micuții îl așteptau emoționați, la fel și presa locală... Doamna director Genica Totolici – o prezență mereu deosebită! – alături de unul dintre inițiatorii acestui eveniment au oferit un interviu înainte de… prima cursă pe itinerariul traseului 102.
În intervalul 10 – 13:30 și 16:00 – 19:30, Moșul a cunoscut mulți copii, le-a ascultat poeziile și le-a oferit cadouri într-un cadru tipic Sărbătorilor de Iarnă.
Superbă inițiativă, superbe rezultate, felicitări tuturor celor care au contribuit la acest eveniment!
 






vineri, 13 decembrie 2013

joi, 12 decembrie 2013

Necaz matinal

În cursul acestei dimineți, MAZ-ul 1404 a cerut “time-out” la plecarea din stația de la “Trei Star”. Serviciul de Asistență Tehnică (Depanare) asigurat de ROCAR-ul PNO a intervenit, ca de obicei, cu promptitudine.
 



miercuri, 11 decembrie 2013

11 decembrie, prima ninsoare!

Dimineață a fost senin, la amiază vremea s-a schimbat iar seara a început să ningă… Și, în câteva minute, am avut cadrele ideale pentru câteva fotografii realizate “în cartier”:
 







marți, 3 decembrie 2013

Decembrie și magia urbană

Odată cu lăsarea întunericului, orașul își schimbă înfățișarea: străzile se aprind sub ornamentele luminoase, vii, vesele iar gălățeni de toate vârstele înfruntă vremea pentru a se bucura de sărbători. Trecem zilnic pe sub ele și le admirăm, fie că suntem la plimbare sau ne grăbim, fie că ne aflăm la volanul mașinii personale sau într-un mijloc de transport în comun… Decembrie e luna care aduce acel strop de magie în sufletele tuturor!
Anul acesta trebuie să recunosc că avem cele mai frumoase jocuri de nuanțe de până acum. Iar dedesubtul lor, luminile coloanelor de autoturisme susținute de farurile puternice și saloanele luminate ale mijloacelor de transport în comun întregesc decorul. Da, este decembrie…!
Mai jos:
-pe strada Domnească, în stația de la Universitate:
 
-în zona centrală, la semaforul de lângă complexul Potcoava de Aur:
 
-de la Trei Star, privind spre RomTelecom:
 
-în stația de la Kaufland – la Inelul de Rocadă:

 
-urcând spre grupul de cartiere Micro 18, 19, 20 și 21: